My Happy Days
Sockar

Sötaste sockorna för små frusna fossingar kommer från LillaTussilago.
Psst... Just nu fraktfritt till julafton på alla ordrar!


 

Hemmet är skinande rent efter två dagars storstädning och nu strålar huset i all sin julglans. Jag vill hoppa höjdhopp av lycka att bo här i vår vita villa på Höjden, nyp mig i armen! Är det sant!?


För ett år sedan planerade vi vårt kommande hem som mest intensivt, det var förra julen vi bestämde oss för typ av husmodell och planlösning. Jag brukar tänka tillbaka på tiden ibland då vi planerade vårt hem som vi skulle bygga på Höjden. På hur jag låg sömlös om nätterna och såg allt framför mig. Hur jag gick fram till huset, öppnade dörren, gick in och runt i vårt hem. Föreställde mig alla detaljer, tittade ut genom våra fönster och tog in rummens volym och storlek, verkligen försökte visualisera hur allt skulle bli. Och när jag gick runt i vårt hus i tanken somnade jag alltid någon stans på väg in i ett nytt rum tillslut.

 

Men vår bygga-hus-resa skulle inte komma att bli helt rak, faktum är att den mest liknat en bergodalbana från början till slut. Därför känns det helt fantastiskt att vi verkligen har vårt drömhem här och nu ett år senare och att huset verkligen är så fantastiskt som jag föreställde mig att det skulle bli. Tänk att jag just i detta nu sitter vid köksbardeln med min laptop och lyssnar på ett svagt spolande från vårt diskmaskin, att julgranen i vardagsrummet tindrar, att det luktar nystädat och hyacint i vårt fin fina hem... Tänk att hemmet har tagit form och nu är verklighet, att vi lever i vår dröm som vi hade för ett år sedan... Det är fantastiskt!

Madde

Vilka söta sockor:)

Det är en underbar känsla av att få sitt drömboende:)

Anonym

Vilka gosiga strumpor! Och vad vackert du skriver om ert hem..

Karin

Hur söta som helst!

Sandra

Otroligt söta sockar. Ha en fin dag.

becca

Söta sockar ! :D

Maria

Söta sockor :)

Vilken lycka! Kan nästan föreställa mig hur du har det.

Kram Maria

Annie

Det är verkligen fantastiskt. Drömmar kan slå in.

Hanna

Vilka fina sockar!

Hemma Hos Elinor

Vilka fina, dom ser sköna ut :)



God Jul på dig!

Sandra - Mamma till Wilmer och Joline

Gud vilka underbara sockar. Men jag hittar dom inte i webbshoppen?



Underbar känsla att få flyttat in i sitt drömboende! Den går knappt beskriva.



Önskar er en riktigt fin jul!



kram

Ninja

Vilka myssockar!

Emelie

Men så söta små fossingar och tossorna också ;)



Önskar dig fina sköna härliga och goa dagar!

kram min vän!

Skriv en kommentar
Namn*
E-postadress*
Blogg-adress